Güncel Teknolojiler ve Siyaset: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğrencilerinden bir STS Derlemesi

Duygu Kaşdoğan, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

2018 Güz döneminde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde verdiğim “Bilim, Teknoloji ve Siyaset” dersini alan lisans öğrencilerim, ilgilendikleri teknobilimsel konular hakkında birbirinden harika araştırma makaleleri yazdılar ve o dönemin sonunda teslim ettiler. Bu makalelerin bir kısmını Bilim ve Teknoloji Çalışmaları (STS) literatürüne Türkiye’den sundukları özgün katkılar çerçevesinde IstanbuLab Blog’unda yayınlamak üzere seçtik ve sizlerle paylaşıyoruz. Makalelerden bazıları büyük veri, eğitim ve teknoloji ilişkisi gibi güncel konuları incelerken, diğerleri bizleri teknoloji ve siyaset arasındaki ilişkileri sorgulamaya davet ediyor.

Lisans öğrencilerinin makalelerine yer veren bu yazı dizisini tasarlarken pedagojik bir süreci önceledik. Her bir öğrenci ile ilgili lab üyelerimiz makaleler üzerinde birebir çalıştılar. Bu çalışma ile, öğrencilerin yeni sorular sorabilmeleri ve teknobilimsel olanla toplumsal olanın birbirini nasıl ürettiğini derinlemesine düşünmeleri için naçizane bir alan açmayı amaçladık. Umuyorum bu yazı dizisi bu anlamda amacına ulaşmıştır.

Sevgili öğrencilerim İrem Atık, Çisem Demirci, Necdet Cem Hürcan ve Esra Şahin’e hazırladıkları bu makaleler ve IstanbuLab Blog’u aracılığıyla STS literatürüne sundukları katkı için teşekkür ediyorum. Lab üyelerimiz Aybike Alkan, Hacer Ansal, Maral Erol ve Özgür Narin’e gönüllü olarak böylesi bir sürecin parçası oldukları ve yazılara sundukları akademik katkılar için teşekkür ediyorum. Son olarak sevgili blog editörlerimiz Aybike Alkan ve Mehmet Ekinci’nin özenle sundukları editöryal destek olmasaydı bu yazı dizisi mümkün olmazdı, her ikisine de minnettarım. Keyifli okumalar!

İrem Atik – Bilgi/Enformasyon Toplumunda İnternetin Eğitimde Başarıya Etkisi

Çişem Demirci – Dijital Çağda Seçim Özgürlüğü: Facebook ve Büyük Veri

Necdet Cem Hürcan – Dibe Çakılma/Nosedive: Sosyal Medya Beğenileri ve Ölçümleri teknolojisi insan yaşamını ve toplumsal ilişkileri nasıl biçimlendirir?

Esra Şahin – İnsanlığın Günbatımı: Teknik ve Totalitarizm

 

 

One Comment on “Güncel Teknolojiler ve Siyaset: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğrencilerinden bir STS Derlemesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: